ЯК ПІД’ЄДНАТИ БАТАРЕЇ ОПАЛЕННЯ

Існує три основні варіанти під’єднання радіаторів опалення. Пропонуємо ознайомитися з ними, щоб визначити для себе найбільш підходящий і під’єднати батареї опалення правильно.

Бокове під’єднання

 

Цей варіант найбільш поширений у багатоквартирних будинках зі стояковим під’єднанням.

При такому під’єднанні потік гарячої води проходить через усю батарею та віддає максимум тепла. Подача гарячої води здійснюється через верхню бічну футорку, а виходить через нижню з того ж боку. З протилежного боку зверху рекомендується ставити кран «Маєвського» для спуску повітря, а знизу заглушку.

Діагональне під’єднання

 

Цей варіант зазвичай застосовується при під’єднанні великих радіаторів (більше ніж 10 секцій або панельних завдовжки більше метра). Подача здійснюється через верх з одного боку, а назад виходить через низ із протилежного.

Річ у тому, що при бічному під’єднанні потік води просто не зможе дійти до кінця довгого радіатора, і його ефективність помітно знизиться.

Також діагональне під’єднання рекомендується використовувати й на менших радіаторах, якщо система опалення без примусової циркуляції (тобто струм води здійснюється тільки внаслідок конвекції). В інших випадках ефективність такого під’єднання все-таки нижча, ніж при бічному варіанті.

Нижнє під’єднання

Таким чином під’єднують радіатори у тому випадку, коли важливою є естетична складова і не можна псувати дизайн видимими трубами. І подача, й обратка під’єднуються знизу, з протилежних сторін радіатора. Завдяки конвекції гаряча вода підіймається нагору, але прогрівання радіатора здійснюється не так ефективно, як у перших двох випадках.

На сьогодні, для того, щоб система опалення мала естетичний вигляд, існують сталеві радіатори з нижнім під’єднанням. У цих радіаторах трубка для подачі води прокладена всередині корпусу конструкції та прихована панелями.

Труба опалення підводиться знизу, але насправді це звичайне бічне під’єднання. Ідеальне рішення для тих випадків, коли збоку підвести трубу не можна. 

Дуже рідко використовується варіант, але все-таки варто розглянути і його:

Верхнє під’єднання

Як і з нижнім під’єднанням подача та обратка під’єднуються з протилежних сторін, але зверху. Це найбільш невдале рішення для під’єднання радіатора і тому зустрічається вкрай рідко. Таким чином можна під’єднати невисокі (20-30 см) радіатори у разі, якщо через будь-які обставини не можна цього зробити іншим способом.

І насамкінець кілька порад:

  • Встановлюючи батареї опалення, потрібно вирівнювати їх за допомогою рівня. Це забезпечить більш рівномірне розподілення тепла внаслідок природної конвекції.

  • При під’єднанні батарей рекомендується поставити відсічні крани для того, щоб можна було від’єднати окрему батарею без зупинки всієї системи.

  • Якщо використовується однотрубна система опалення (наприклад, встановлення батарей у квартирі багатоквартирного будинку), то обладнайте кожен радіатор байпасом (англ. bypass — обхід) — обвідною трубою. Для того, щоб у разі відключення радіатора, або при частковому перекритті до нього потоку для зменшення температури, не перекривалася вся система.

  • Для економії тепла використовуйте радіаторні крани або термоголовки, які підтримуватимуть комфортну температуру без необхідності випускати надлишкове тепло на вулицю.