У своїй попередній статті «Контрольно-вимірювальні прилади — маленькі помічники у великій справі» ми вже писали про манометри — прилади для вимірювання тиску рідин або газів у трубах. Сьогодні ми торкнемося цієї актуальної теми докладніше, бо мало тільки придбати потрібний вам тип манометра, треба ще знати, як правильно його під’єднати. Професіонали знають, що самостійне підключення манометрів (втім, як і інших видів приладів) часто призводить або до спотворення реальних показань цих приладів, або їх неправильної експлуатації та, як наслідок, швидкої поломки. А якщо врахувати те, що прилади для вимірювання тиску часто встановлюються і працюють в екстремальних умовах, особливо за температурними параметрами, стає зрозумілою важливість їх правильного встановлення за допомогою спеціальних пристроїв та з урахуванням усіх вимог існуючих стандартів.
Перед тим, як розповісти вам про додаткові пристрої для правильного встановлення манометрів, все ж таки коротко нагадаємо про самих героїв цієї статті. Отже, манометри — це прилади, які вимірюють показники тиску у різних трубопровідних системах, де необхідні облік, постійний контроль, підтримання рівня безпеки й там, де проводяться необхідні дослідження. Цей перелік можна продовжити, але основні завдання манометрів ми окреслили.
Не забудемо сказати, що манометри — це поняття узагальнене, і під їхнім сімейством розуміють різні прилади: вакуумметри, тягоміри, напороміри. Й усі вони своєю чергою поділяються за класами точності, розмірами, межами, принципами вимірювань, видами чутливих елементів, й так далі, і таке інше. І всі ці прилади, а точніше кожен з них окремо, для виконання своїх функцій, повинні бути правильно встановлені й надійно захищені від різких перепадів тиску та високих температур.
Зверніть увагу. Ми докладно розповідаємо тут про сантехнічну продукцію та прилади не для того, щоб зробити з вас професіоналів та навчити самостійно вирішувати складні сантехнічні завдання. Це неможливо навіть у випадку, якщо ви уважно читаєте наш блог. Для глибокого вивчення існують спеціальні середні та вищі заклади, де навчають не один рік. Ми пишемо для того, що ви знали загальні принципи функціонування сантехнічних та каналізаційних систем, могли оцінити складність і важливість нашої роботи та нашої продукції, розуміли суть проблеми та знали, до кого звертатися у непростих ситуаціях. А іноді навіть змогли б самі відрізнити справжнього фахівця у нашій справі від горе-продавця, який намагається просто «навішати вам локшини» та «впарити» неякісний виріб чи послугу.
Насамперед треба знати, за яких умов експлуатації працюватиме ваш манометр. Одна з найважливіших характеристик, яку доведеться враховувати — це температурний режим. Врахуйте, точність показань манометра та тривалість його експлуатації залежатиме і від зовнішньої температури, тобто температури навколишнього середовища, і від температури того середовища, тиск якого він призначений вимірювати.
Це треба знати. Нормальний температурний діапазон більшості манометрів стандартного виконання знаходиться в межах від +60 до +80 градусів Цельсія. Існують прилади спеціального виконання, які розраховані на вимірювання тиску у робочих середовищах з температурою до +200 або навіть до +300 градусів Цельсія. Їхні можливості та умови експлуатації докладно вказані у супровідній технічній документації, але і їхня ціна, відповідно, значно вища, ніж у звичайних приладів.
Так от, якщо у вас є стандартний манометр, а температура вимірюваного середовища (пара, газу або рідини) перевищує ту, яка вказана в його граничних вимірюваних характеристиках, то підключення до системи має бути здійснене тільки за допомогою спеціальних пристроїв, один з яких — це сифонна трубка або трубка Перкінса.
Трубка Перкінса зі спеціальними різьбовими з’єднаннями одним кінцем приєднується до трубопровідної системи, а іншим — до манометра. Таким чином створюється деяке відгалуження від системи, в якому контрольоване середовище не циркулює, а значить, і температура є значно нижчою. Це дозволяє проводити вимірювання в його робочому діапазоні. Сифонні трубки, до речі, виготовляються за всіма чинними українськими нормативами та можуть бути двох видів: з так званим прямим або кутовим відведенням. Такі конструкції трубок створені виключно для зручності приєднання манометрів у різних умовах, а в іншому вони практично ідентичні. Низька вартість і висока ефективність у разі необхідності захисту манометрів від високої температури середовища та навіть імпульсів тиску принесли трубці Перкінса заслужену популярність. Також це позбавило необхідності придбання дорогих манометрів з прямою можливістю вимірювання тиску середовищ з підвищеними температурами.
Конструкції манометрів із сифонними трубками можна встановлювати в системах водопостачання, опалення, контролю котельного обладнання тощо. Встановлення їх має свої особливості, зокрема, необхідність невеликого ухилу трубки у бік приладу, що вимірює тиск, та ще деякі нюанси, відомі професіоналам, які їх встановлюватимуть.
Це треба знати. Трубки Перкінса служать для охолодження контрольованого середовища у місці контакту системи та манометра, відповідають ГОСТ 2415-88 та внесені до Держреєстру СІТ України. Довжина прямих трубок — 380 мм. Діаметр кільця кутових — 90 мм. Виготовляються зі сталі та мають діаметр 15 мм у перетині. Приєднувальні розміри: G12 зовнішній та М20х1.5 — внутрішній.
Гідроудари або різкі перепади тиску в трубопроводах — це другий за значущістю чинник після високої температури, який потребує серйозного захисту манометрів. Для компенсації від системних «форс-мажорів» застосовують демпферні пристрої або запобіжні клапани, які можуть встановлюватися як перед самими приладами, так і безпосередньо в каналі тримача манометра.
Зазвичай запобіжний клапан конструктивно є підпружиненим поршнем. Коли тиск у системі нормальний, пружина клапана утримує його у відкритому стані та закриває тільки тоді, коли тиск у системі перевищив встановлений і став вище притискного зусилля пружини. Поки тиск у трубопроводі не стане на чверть нижче за значення зусилля закриття, клапан захищатиме манометр. Зазвичай такі захисні клапани застосовуються в системах нафтохімічних, енергетичних, машинобудівних галузей промисловості, де виміри часто необхідно проводити у корозійних середовищах та агресивних навколишніх умовах, тому й виготовляються клапани зі стійких нержавіючих матеріалів.
І нарешті, якщо немає завдання постійного контролю тиску, а його необхідно здійснювати тільки в певні моменти часу, то можна встановлювати манометри за допомогою кнопкових кранів. Цей метод дозволяє уникнути встановлення різних демпферних пристроїв і під’єднувати прилад до основної магістралі тільки під час натискання кнопки кнопкового крана, а відразу після виконання вимірювання такий кран перекриває доступ робочого середовища до манометра, що захищає манометр від високих температур, спонтанних газо- або гідроударів, оскільки тиск постійно відсутній на чутливих механізмах, отже, збільшується термін служби їх вимірювальних елементів.
Це треба знати. Кнопкові крани бувають двох видів — нормально закриті та нормально відкриті. Для захисту манометрів від перепадів тиску застосовуються нормально закриті крани, коли подача робочого середовища на прилад та вимірювання тиску здійснюється короткочасно лише при натисканні кнопки. Нормально відкриті кнопкові крани допускають робоче середовище системи до елементів вимірювача постійно, а при натисканні кнопки, навпаки, її доступ до манометра припиняється, що робить комфортним контроль за нулем, ремонт або заміну приладу.
Тепер ви знаєте основні засоби захисту манометрів і зможете майже на рівних поговорити зі спеціалістами «Сантехкомплекту» у разі встановлення таких приладів на трубопровідних системах. А ми завжди будемо раді допомогти вам у вирішенні будь-яких завдань, що пов’язані з нашою діяльністю. Допомогти гарною порадою та реальною справою!