Чим відрізняється кран від вентиля

Сьогодні жодне приміщення не може існувати без трубопроводів. Вони можуть використовуватися для транспортування питної води, для організації систем опалення, подачі газу та транспортування інших рідин. Жоден трубопровід не обійдеться без встановлення таких додаткових елементів, як кран та вентиль. 

За допомогою цієї арматури здійснюється перекриття руху робочої середи в трубопроводі та зміна напрямку потоку середовищ, що транспортуються. Але перш ніж купувати та встановлювати кран або вентиль, варто знати, що вони мають певні відмінності. Ознайомлення з цією статтею допоможе зрозуміти чим відрізняється вентиль від крана, які в них є особливості та типи. 

Перше, на що варто звернути увагу — це основні вузли арматури.

Кульовий кран — основні вузли

Якщо давати позначення, то кран — це запірний пристрій, який має герметичний корпус, виготовлений з різних матеріалів (може бути металевий сплав або міцний пластик) та рухомий елемент.

Конструкцією цього пристрою передбачена наявність таких основних елементів:

  • сідло;
  • шток;
  • сфера з отвором певного діаметра;
  • ручка;
  • ущільнювальні кільця;
  • герметичний корпус.

Будь-яка модель крана має досить простий принцип роботи та довгий строк експлуатації – європейські виробники дають гарантію на безперебійну роботу своєї продукції до 20 років. 

Вентиль — головні вузли

Цей тип запірної арматури має й іншу назву — клапан. Він також перекриває потік робочого середовища, що транспортуються, але принцип його дії трохи інший через специфіку конструкції — запірний елемент вентилю переміщується паралельно до осі рухомих рідин або газів. 

До основних елементів конструкції вентиля належать:

  • шток;
  • клапан;
  • корпус;
  • маховик;
  • ущільнювач штока;
  • прокладки між корпусом та кришкою.

Якісний вентиль здатний забезпечити ефективну роботу всього трубопроводу у житлових та нежитлових приміщеннях. Також вентилі активно використовуються в магістралях водопроводів, газоводів, які прокладаються просто неба або навіть під землею.

Види вентилів і кранів

Сьогодні на ринку представлений великий асортимент кранів та вентилів, які можуть відрізнятися не лише матеріалами виготовлення, а й іншими важливими характеристиками. Необхідно зупинитись на кожному типі більш детально.

Види кульових кранів

Відповідаючи на питання чим відрізняється вентиль від кульового крана, варто зупинитися на матеріалах, що використовуються для їх виготовлення. Кран може мати  кілька варіантів металевих сплавів і саме від цього залежатимуть їхні технічні характеристики:

  1. Чавунні вироби заведено застосовувати виключно у трубах, які використовуються для систем холодного та гарячого водопостачання у квартири, приватні будинки, лікарні, підприємства та інші приміщення.
  2. Латунні крани добре себе зарекомендували при встановленні в системах, що використовуються для транспортування рідин з температурою не вище ніж 150 градусів за Цельсієм. Максимально допустимий тиск у системі, який може витримати модель з латуні — 40 бар. Латунні вироби здатні добре переносити різкі перепади температурних режимів і не схильні до появи корозії.
  3. Сталева арматура не здатна функціонувати при транспортуванні агресивних речовин, тому її використовують виключно для перекриття потоку води з температурою, що не перевищує 200 градусів за Цельсієм. Максимальний тиск досить високий і становить 160 бар. Діапазон номінальних перетинів широкий — від 15 до 600 мм.
  4. Нержавіючим кранам характерний високий рівень стійкості до дії агресивних речовин. Запірна арматура такого металевого сплаву здатна витримувати температуру, не вищу ніж  210 градусів за Цельсієм і тиск до 60 бар. 

Вибирати тип крана варто обов’язково з урахуванням матеріалу виготовлення, технічних характеристик, і тоді трубопровід функціонуватиме впродовж тривалого часу без проблем і протікання. 

Крани також можуть не тільки перекривати рух, але й змінювати напрямок речовин й з огляду на це вони можуть бути триходові (Т-подібні чи L-подібні) та двоходові. 

Види вентилів

Запірна арматура такого типу може бути різною за своєю формою:

  • кутові — завдяки своїй формі встановлюються на кутах системи;
  • прохідні — використовуються для монтажу на рівних ділянках трубопроводів. Вентилі такого типу плавно регулюють потік середовищ, що транспортуються, або повністю перекривають їх;
  • прямоточні — цей варіант вентилів характеризується мінімальним значенням опору.

Корпус вентиля може виконуватись з різних металевих сплавів. Найбільш поширеними варіантами є чавунні моделі, які здатні витримувати тиск до 25 бар та мають діапазон діаметрів від 15 до 300 міліметрів. Другий металевий сплав — це латунь. Діаметр вентиля в цьому випадку також починається з 15 мм, а максимальний тиск — 16 бар.  

У чому відмінність монтажу крана від вентиля

Кожен із типів арматури, що розглядаються, мають два однакових типи з’єднання з трубами — різьбовий і фланцевий. Обидва ці варіанти характеризуються гарною герметичністю, надійністю та практично повністю виключають шанс появи протікання. 

Але в кожному варіанті з’єднання відрізняється діапазон номінальних діаметрів. Так для муфтового типу з’єднання доступні такі показники:

  • для кульових кранів діапазон варіюється в межах 15-100 мм;
  • у разі використання вентиля діапазон номінальних значень буде вужчим — 15-65 міліметрів.

Що стосується фланцевого типу з’єднання, то він, зазвичай, використовується на потужних промислових трубопроводах, а тому доступний діапазон діаметрів значно більший: у ветилів він сягає 300 мм, а у кульових кранів —  600 мм. 

Зазначимо також, що для кульових кранів застосовуються й інші види з’єднання: міжфланцевий, під приварку та комбінований. 

Висновок

Якщо говорити про вибір певного різновиду арматури, то вона безпосередньо залежить від запланованих умов експлуатації. Кульовий кран легко монтується, має просту конструкцію та буде відмінно виконувати свої функції довгі роки. Запірний вентиль має відмінну від кульового крану конструкцію, але також виконує задачу по перекриттю руху робочого середовища трубопроводу. Детально вивчивши всі відмінності та конструктивні особливості цих двох типів запірної арматури, можна легко підібрати для себе оптимальний варіант.