Так буває, що після виходу оглядових статей з тієї чи іншої тематики, нас просять уточнити деякі специфічні деталі, розповісти про вироби або технології докладніше. Так сталося і цього разу. У нашій попередній статті про автономне водопостачання будинків «Як жити на природі й не мати проблем з водопостачанням» ми коротко розповідали про необхідні елементи закритих тепло- та водосистем: про розширювальні баки та гідроакумулятори. На прохання читачів сьогодні ми розповімо про них докладніше.
Головне завдання статті — позначити чітку різницю між розширювальним баком та гідроакумулятором, оскільки їх функції дуже схожі. Це так, але лише на перший погляд. А насправді ці брати — зовсім не близнюки! Розрізняються вони не тільки за кольором, хоча для зручності конструктори дійсно зробили їх у різних кольорах (червоному та синьому), але й галузі застосування в них різні, хоча обидва тісно пов’язані з водо- чи теплопостачанням.
Червоного кольору розширювальні баки розроблені виключно для закритих систем опалення. І крапка. Їхнє основне завдання — компенсувати надлишковий тиск теплоносія, тобто води, при розширенні в процесі її нагрівання. Впевнені, що ще зі шкільних уроків фізики ви знаєте, що вода при нагріванні розширюється, збільшуючи свій об’єм, а отже, отримуючи у квартирі воду з вісімдесятиградусною температурою, треба розуміти, що вона збільшила свій об’єм приблизно на чотири відсотки. Але через те, що стискатися вода практично не може, а система, в якій вона циркулює, є закритою, то для того, щоб уникнути розриву трубопроводу і псування елементів системи, необхідно передбачити місце, куди б «зайва» вода могла надходити. Ось тут розширювальний бак і виконує роль своєрідного об’ємного демпфера.
Звичайно, не треба забувати й про інші завдання бака: накопичення деяких запасів води для успішного функціонування системи та згладжування перепадів тиску, особливо при запуску так званої холодної системи зі швидким підігрівом носія. Конструктивно, зовні, для зручності споживачів, розширювальні металеві баки виконуються горизонтальними, вертикальними під різні завдання з різними робочими об’ємами.
Усередині вони являють собою місткість, що розділена гумовою або синтетичною мембраною на дві частини, одна з яких служить для наповнення водою, а інша призначена для наповнення повітрям. Мембрани в баках різних виробників можуть бути з різних матеріалів та виконуватись постійними або змінними.
Працює бак таким чином: нагріваючись або остигаючи, об’єм води та тиск змінюються, і стиснене повітря то заповнює простір бака, витісняючи воду, то навпаки, сам витісняється водою, постійно вирівнюючи тиск у баку. Крім того, рідина в закритій системі не контактує з повітрям, а значить не насичується киснем, не випаровується і довше остигає, що призводить до економії при її нагріванні.
Необхідно відзначити, що для розширювальних баків важливі технічні властивості матеріалів, що застосовуються для виготовлення мембран. Особливо критичні тут навіть не екологічні (оскільки вода в системі не питна, а технічна), а термопараметри, при яких мембрана повинна витримувати майже стоградусні температури. Також важливі показники її міцності та довговічності.
Це треба знати. Застосовувати розширювальні баки в системах водопостачання категорично не рекомендується, тому що вода в них безпосередньо стикається зі сталевим корпусом, який з часом може заіржавіти та видати іржу в питну систему.
Перед рішенням про застосування того чи іншого розширювального бака бажано проконсультуватися у нашого спеціаліста, який запропонує вам найкращий варіант, наприклад, баки італійської фірми «Імера» (про цю фірму ми вже писали) — нашого офіційного партнера та одного з найкращих виробників даного виду продукції у світі.
Синього кольору гідроакумулятори хоч своєю формою і схожі на розширювальні баки, але внутрішнє розташування повітряної та водної камер у них зовсім інше. Форма і матеріал мембрани, що розділяє обидві порожнини, також інші. Призначені гідроакумулятори для насосних систем водопостачання вашого будинку чи промислового об’єкту.
Головне їхнє функціональне завдання — це захист усіх елементів системи водопостачання від можливих гідроударів, які можуть виникати при різкому закритті кранів, запуску або вимкненні насоса. Наслідками таких ударів можуть стати розрив трубопроводу або вихід з ладу його елементів, у тому числі й насоса. А ось при хорошому гідроакумуляторі термін служби насоса збільшується, він рідше вмикається, електроенергії на його роботу витрачається менше.
Другим важливим завданням гідроакумулятора є створення потрібного запасу води та підтримання необхідного її напору для правильної й надійної роботи системи. Необхідний об’єм бака акумулятора для будинку можна вибрати в діапазоні від 5 до 500 літрів, що забезпечить пристойний запас води та достатню тимчасову незалежність від зовнішніх факторів. Автоматика ж, завдяки запасам гідроакумулятора, буде вмикати насос тільки в ті моменти, коли тиск в системі впаде нижче попередньо встановленого, а не коли відбір води малий, тобто в той час, коли ви просто відкрили кран для миття посуду або ранкового моціону.
Конструктивно гідроакумулятор являє собою металевий бак із внутрішньою мембраною, зробленою у вигляді груші та розміщеною всередині бака. У цій «груші» знаходиться вода, яка безпосередньо не торкається стін гідробака. Між грушею-мембраною та стінками бака циркулює повітря, яке є своєрідним регулятором тиску і регулюється в баку за допомогою ніпеля.
Важливим фактором у цьому випадку є те, що вода не контактує зі сталевими стінками акумулятора, а лише з мембраною. Це висуває певні вимоги до мембрани, саме до матеріалу, з якого її виготовляють. Тут важливими є не температурні параметри матеріалу, а скоріше хіміко-фізичні: еластичність і надійність при стисканні-розширенні. І звичайно, такий матеріал має бути екологічно чистим, оскільки мембрана безпосередньо контактує з питною водою. В основному в гідроакумуляторах різних фірм мембрани роблять із харчової синтетичної гуми з необхідними за міжнародними стандартами гігієнічними властивостями.
Це треба знати. До складу гідроакумулятора, крім самого сталевого бака і грушоподібної мембрани, входять фланці, що закріплюють її болтами, тяга з патрубком і спеціальний ніпель, розташований під пластиковою кришкою. Вода присутня лише у частині бака — у «груші», а решту займає повітря, тиск якого регулюється ніпелем. Коли насос подає воду в систему, то природно наповнюється і «груша», розширюючись в об’ємі та стискаючи повітря до вирівнювання тисків. Коли вода споживається, то витісняючись тиском повітря, вона відразу витрачається з гідроакумулятора. Так відбувається до показника, коли тиск повітря стає меншим, ніж обумовлений раніше, і тоді вже реле блоку автоматики знову підключає до роботи насос.
Сьогодні на нашому ринку пропонуються розширювальні баки та гідроакумулятори світових брендів. Представлені вони у різних цінових нішах, виготовлені за різними технологіями, з різних матеріалів, мають свої особливості застосування та експлуатації, які необхідно знати перед придбанням. А це означає, що звернення до професіоналів у сфері конструкції та встановлення автономних тепло- та водопостачальних систем ніколи не буде зайвим.
Вже майже два роки наша компанія є офіційним представником ТМ Імера в Україні. Цей бренд ми обрали через його вузьку спеціалізацію — виробництво виключно розширювальних судин різного призначення. Саме в цій галузі інженерії та виробництва фахівці ТМ «Імера» досягли приголомшливих успіхів, заслужено ставши одним з провідних та затребуваних брендів в усьому світі. З повним асортиментом продукції ТМ «Імера» ви можете ознайомитись, зазирнувши до нашого каталогу, а наші фахівці в системах опалення та водопостачання завжди готові відповісти на будь-які питання, які у вас можуть виникнути на цю тематику.