Власна житлова площа передбачає щоденну відповідальність. Рівень комфорту в будинку — той індикатор, який дає зрозуміти, наскільки успішно виконуються взяті на себе обов’язки. Щоб підтримувати комфортні житлові умови, необхідно щодня приділяти увагу великій кількості побутових аспектів. Один із них — температура у приміщенні. Як з її станом пов’язані балансувальні клапани? Виявляється — найбезпосереднішим чином.
За правильний температурний режим відповідає насамперед система опалення. Її різновиди та типи можуть відрізнятися за своєю складністю та структурними компонентами, але результат роботи завжди повинен бути одним і тим же — максимально комфортна для всіх мешканців температура в приміщенні при оптимальних витратах. Адже проблеми з обігрівом можуть призвести до змін мікроклімату у квартирі чи будинку, а також до збільшення розміру комунальних рахунків.
Принцип роботи системи опалення передбачає, що теплоносій переміщається від одного її вузла до іншого. Радіатори заповнюються гарячою водою і завдяки цьому відбувається основний обігрів, якого має бути достатньо для всієї житлової площі. Однак так відбувається далеко не завжди, тому що система опалення, що ідеально функціонує, може існувати тільки на папері. Так чи інакше, але в процесі експлуатації рівень тепловіддачі знижується — змінюється температура та рівень тиску у трубопроводі. Це, своєю чергою, впливає на розподіл носія по системі. Підсумок: одна кімната може бути справжніми тропіками, а друга — крижаною пустелею.
Проблема змальована: гаряча вода нерівномірно розподіляється по трубах — комфортної температури в приміщенні досягти набагато складніше. Тепер потрібно знайти рішення. А криється воно у вже згаданому словосполученні «балансувальні клапани».
Балансувальний клапан (балансувальний кран, балансувальний вентиль) — вид трубопровідної арматури та важливий допоміжний елемент системи опалення. Його основна функція — ефективний розподіл тепловіддачі.
Будь-яка опалювальна система потребує правильного налаштування: розрахункові показники тепловіддачі повинні співпадати з реальними. Один з найсучасніших та найзручніших засобів для цього — балансувальні клапани. Вони є простими механічними пристроями, які працюють безперебійно. Зовні дещо схожі зі звичними нам ручними кранами, але забезпечують більш плавне і рухливе регулювання. Клапан відіграє важливу роль у балансуванні опалювальної системи та оптимізації витрати теплоносія.
Принцип їхньої роботи досить простий. З допомогою регулювання клапана змінюється розмір прохідного діаметра. Слідом за ним — і рівень тиску на тій ділянці, де він встановлений. Відповідно, зі збільшенням або зменшенням розміру діаметра змінюється рівень тиску та витрата гарячої води, яка надходить у радіатори. Таке балансування системи опалення дозволяє досягти максимально високої ефективності її роботи. Відрегулювавши рівень тиску та витрату носія за допомогою балансувального клапана, мешканці зможуть отримати необхідну кількість тепла у кожній кімнаті. Крім того, зазвичай конструкція має ще й спеціальні входи (штуцери), завдяки яким можна під’єднати вимірювальні пристрої та розрахувати витрати носія, що переміщується по опалювальній системі.
Насправді нічого складного в конструкції немає. Ручний балансувальний клапан це пристрій вентильного типу і зазвичай складається з корпусу, механізму регулювання, безпосередньо самого вентиля та двох штуцерів, які призначені для виміру тиску до і після регулюючого механізму (завдяки їм і можна розрахувати підсумкову витрату носія на ділянці). Налаштування відбувається за допомогою шкали обертів, яка розміщена на механізмі регулювання (шпинделі). Автоматична ж версія клапана додатково містить у собі картридж контролю перепаду тиску, а ручний вентиль замінений на передвстановлення пропускної спроможності.
На ринку існує багато варіацій клапанів, тому конструкції від різних виробників різняться і можуть містити додаткові елементи.
Зазвичай вони використовуються в одно- та двотрубних опалювальних системах і, якщо не внесені до стандартної схеми, встановлюються за допомогою спеціальних адаптерів та фітингів. Встановлення конструкції може відбуватися як у горизонтальному, так і вертикальному положенні. Вона не викликає особливих складнощів: усі тонкощі описані в інструкції, що йде в комплекті. Однак важливо дотриматися одного правила: стрілка на корпусі балансувального клапана повинна співпадати з напрямком руху теплоносія по трубі (хоча деякі виробники роблять винятки, надаючи можливість встановити клапан проти потоку).
Під час монтажу будь-якого клапана також слід дотримуватися загальних рекомендацій, які спростять процес:
При виборі балансувального клапана необхідно відштовхуватися передусім від типу опалювальної системи. Вони поділяються на динамічні та статичні. У перших, використовуються радіаторні терморегулятори, які автоматично реагують на найменші зміни температури повітря в приміщенні. Це призводить до того, що витрати теплоносія постійно змінюються. Для таких систем призначені автоматичні балансувальні клапани, які самостійно здатні підтримувати рівень тиску та стабілізувати перепади у трубопроводі.
Якщо система не оснащена автоматизованими регуляторами тиску і витрати носія, то її можна назвати статичною. Для таких випадків призначений ручний балансувальний клапан. Він, своєю чергою, може бути муфтовим чи фланцевим. Перший приєднується до системи за допомогою внутрішнього різьблення, а другий — за допомогою болтів.
Крім того, вибір також залежить від конкретного призначення та потреб. Клапани можуть відрізнятися за параметрами тиску і температури, пропускною здатністю, місцем встановлення, типом приєднання, додатковим функціоналом та іншими критеріями. Важливо заздалегідь розрахувати всі необхідні значення та характеристики опалювальної системи, щоб правильно вибрати балансувальний клапан.
Danfoss (Данія), Herz (Австрія) іта Honeywell (США) – найбільш популярні виробники балансувальних клапанів на ринку сьогодні. Вони займаються розробкою та випуском як ручних, так і автоматичних клапанів. У виробництві використовуються якісні сучасні матеріали (чавун, латунь, сталь) та останні досягнення індустрії трубопровідної арматури. Продукція цих брендів користується популярністю по всьому світу, гарантує надійність опалювальних систем та може бути задіяна при вирішенні будь-яких завдань у процесі їх балансування..
Відстежити цей момент досить просто: як тільки температуру в приміщенні через проблеми з опаленням не можна більше назвати комфортною, варто подумати про встановлення клапана. На необхідність цього, крім градусних показників, можуть вказувати:
Ці індикатори дають зрозуміти, що баланс тепловіддачі був порушений, а проблеми, що виникли, можна вирішити тільки за допомогою ретельного налаштування.
Навіть якщо опалювальна система поки не має проблем з тепловіддачею, користь від конструкції може бути суттєвою:
Що ж маємо у результаті? Такі недорогі й легкі у налаштуванні конструкції, як балансувальні клапани, мають значну низку переваг та істотно спрощують життя будь-кому, хто прагне підвищити ефективність опалювальної системи й позбавити себе вічної проблеми обігріву будинку.